Symfony: aplikacja demo

W lutym świtało dzienne ujrzała pierwsza oficjalna wersja aplikacji demo dla frameworka Symfony. Aplikacja demo istniała już wcześniej i była bardzo ciekawym żródłem z przykładami wykorzystania podstawowych możliwości Symfony – przede wszystkim dla osób nie znających tego frameworka – sam niejednokrotnie polecałem ją na szkoleniach dla początkujących z Symfony. W tym momencie demo ewoluowało, zostało dostosowane do nowości, które pojawiły się zarówno w ostatnich wersjach frameworkach oraz PHP i jest aktywnie rozwijane.

Aby wygenerować aplikację “demo” wystarczy z wiersza poleceń wprowadzić polecenie:

wykorzystując do tego instalator Symfony, który możecie znaleźć tutaj.

Następnie należy załadować dane testowe by móc w pełni korzystać z aplikacji demo. I to wszystko – nie ma potrzeby wywyoływania dedykowanych komend dla danych testowych: zostały odpowiednio przygotowane podczas instalacji projektu demo.

Aplikacja posiada wszystkie podstawowe funkcjonalności jakie możemy znaleźć na blogu wraz z kodem zródłowym i obszernymi komentarzami:

  • możliwości przeglądania artyułów wraz ze stronicowaniem;
  • możliwość dodawania, edycji i usuwania artykułów z poziomu panelu administratora – dane dostępowe dostępne są po kliknięciu w link: “Przeglądaj panel administracyjny”;
  • możliwość dodawania komentarzy do artykułów – wymagane odpowiednie uprawnienia użytkownika;
  • formularz logowania i poziomy uprawnień użytkowników – dostęp do panelu admina wymaga wyższych uprawnień niż dostęp do częsci publicznej;
  • wielojęzyczność aplikacji;
  • RSS feed;

Dodatkowo aplikacja demo pokazuje w jaki sposób korzystać z zewnętrznych bundli (PagerFanta dla stronicowania), w jaki sposób definiować własne typy pól formularza (DatePicker, tagowanie artykułów), jak zarządzać uprawnieniami użytkowników czy też jak prawidłowo definiować realcji pomiędzy encjami w Doctrine2. Kod aplikacji demo znajduje się na GitHubie, gdzie można wysyłać propozycje nowych / brakujących funkcjonalności czy też zgłaszać błędy.

Rate this post