Jak wybrać dostawcę usług VoIP?

Interesują Cię nowe rozwiązania, chcesz korzystać z technologii VoIP i nie martwić się o rachunki telefoniczne? Czas zastanowić się jak wybrać operatora usług VoIP i na co warto zwrócić uwagę decydując się na konkretnego dostawcę.

Provider usług VoIP

Technologia VoIP pozwala na komunikowanie się z innymi użytkownikami (nawiązywanie połączeń głosowych, wideo czy przesyłanie danych) za pośrednictwem internetu: przeglądarki internetowej lub aplikacji desktopowej bądź też mobilnej. Telefonia internetowa opiera się na protokole IP.
Chcąc korzystać z zalet komunikacji VoIP musimy wybrać konkretnego dostawcę usług i założyć u niego konto klienta. Przeglądając oferty różnych usługodawców, którzy kuszą nas atrakcyjnymi usługami, powinniśmy dokładnie przejrzeć ofertę i wybrać najlepszą.

Jak wybrać najlepszego operatora?

Zazwyczaj operatorzy VoIP nie wymagają od użytkowników podpisywania umowy, a wystarczy jedynie wejść na stronę dostawcy i wypełnić odpowiedni formularz online. Dzięki temu, mamy możliwość sprawnego przetestowania usług i ewentuanej zmiany dostawcy, jeśli nie spełnia on naszych oczekiwań. Tutaj warto zaznaczyć, że nie każdy VoIP provider oferuje możliwość założenia i przetestowania konta w kilku kliknięciach - czasami jest to dość złożony proces na który składa się weryfikacja i konfiguracja właściwego środowiska.

Pierwsze, co powinno zwrócić naszą uwagę jest koszt połączeń. Zazwyczaj operatorzy stosują inne ceny dla połączeń zagranicznych, inne dla połączeń z sieciami komórkowymi czy stacjonarnymi. Niższe koszty rozmów międzynarodowych nie będą nas satysfakcjonować, jeśli najczęściej dzwonimy na polskie numery telefonów komórkowych. Ważne są również stałe opłaty jakie możemy ponosić np. koszt per użytkownik systemu, czy publicznego numeru stacjonarnego. Istotny, jest także sposób zasilania konta u danego operatora, jakiego rodzaju płatności będziemy musieli wykonać, czy będzie on dla nas wygodny.

Dla komfortowego korzystania z technologii VoIP bardzo ważną rolę odgrywa również intuicyjny panel dostępu jaki oferuje dany dystrybutor usług. Prosta i intuicyjna aplikacja WWW, która pozwala zarówno na zarządzanie i konfigurację konta oraz wykonywanie połączeń. Szybki dostęp do interfejsu, gdzie będziemy mogli skontrolować nasze bilingi, doładować konto za pomocą przelewu czy płatności kartą płatniczą, będzie dla nas ogromną korzyścią. Ponadto niektórzy dostawcy dla wygody swoich klientów oferują również aplikację desktopową (tzw. Softphone) oraz aplikację mobilną, które pozwalają na korzystanie z możliwości platfromy VoIP bez konieczności posiadania fizycznego IP telefonu.

Przed wyborem operatora VoIP warto sproawdzić również czy będziemy mieć możliwość uruchomienia co najmniej dwóch lub więcej numerów i przesuwania niewykorzystanych środków pieniężnych na dostępnych przez nas kontach.

VoIP dla businessu

W przypadku wykorzystywania VoIP w firmach należy znaleźć takiego operatora usług, który zapewni nam dostosowany panel internetowy do obsługi połączeń biznesowych - taki panel oferuje zazwyczaj dodatkowe funkcjonalności jak np: konsole recepcjonisty czy LIVE monitoring wszystkich połączeń dla użytkowników, kolejek czy grup użytkowników. Należy dokładnie rozważyć ofertę cenową oraz oszacować prawdopodobne koszty jakie wiążą się z zastosowaniem w firmie usług VoIP.

Warto, także zorientować się w planach taryfowych jakie są proponowane przez dostawców, jak wygląda koszt połączeń międzynarodowych czy sposób szyfrowania wiadomości. Niekiedy dostsawcy są w stanie zaoferować specjalne rabaty dla większych klientów, którzy np wykonują duże ilosci połączeń, potrzebują wielu numerów bądź też użytkowników. Gwarancją dobrej współpracy jest przede wszystkim ławto dostępny support, który będzie w stanie pomóc nam w konfiguracji zwłaszcza na początku. Dodatkowo istotna jest również renoma dostawcy, pomaga w tym zorientowanie się ile firm korzysta z usług danego usługodawcy, rekomendacje innych klientów czy osiągnięcia w branży.

Inne artykuły, które mogę cie zainteresować:

Rate this post