Co to jest VoIP?

Tym razem postanowiłem krótko i zrozumiale (mam nadzieje) przybliżyć obszerny i ciekawy temat jakim jest VoIP. Dość często dostaje pytania o profil firmy w której pracuję: pracujesz w firmie, która oferuje usługi związane z VoIPem, ale co to tak naprawdę oznacza? Czym w ogóle się zajmujecie? Bo to chyba nie ma żadnego związku ze sprzedażą telefonów? 🙂

Voice over Internet Protocol, bo tak brzmi rozwinięcie tego skrótu to nic innego jak technologia przesyłania głosu (i nie tylko) przez internet. Prawdopodobnie jeszcze nie wiesz ale tradycyjne sieci komórkowe zostaną wyłączone w niedalekiej przyszłości i zostaną całkowicie zastąpione poprzez VoIP (lata 2020-2025).

Jak działa VoIP?

VoIP przede wszystkim umożliwia porozumiewanie się miedzy ludźmi. Samo połączenie odbywa się z pominięciem tradycyjnych nadajników naziemnych wykorzystując do tego celu łącza internetowe w oparciu o protokół IP (stąd potoczna nazwa “telefonia internetowa”). Co istotnie wpływa na koszty połączeń i funkcjonalności oferowanych w ramach usług VoIP – koszty utrzymania tego typu infrastruktury są zdecydowanie niższe, dzięki czemu dostawcy VoIP oferują “więcej za mniej”.

Technologia VoIP do transmisji danych wykorzystuje protokół RTP (Real-time Transport Protocol), który przesyła informacje w czasie rzeczywistym, co pozwala na dwustronną wymianę komunikatów przez użytkowników, bez niepotrzebnych opóźnień. Sam protokół RTP to jednak za mało by móc zapewnić odpowiednią jakość usług (ang. QoS: Quality of Service), dlatego do zestawienia połączenia bardzo często wykorzystywany jest protokół SIP (Session Initiaion Protocol) – obecnie dominujący protokół sygnalizacyjny dla VoIP, który skutecznie wypiera bardzo popularny protokół H.323.

Czy VoIP jest dla mnie?

Dlaczego w ogóle o tym piszę i dlaczego warto zainteresować się tym tematem? Przede wszystkim chodzi o to, że VoIP jest obecnie dostępny praktycznie wszędzie i dla wszystkich. Większość ludzi telefonię VoIP kojarzy z dość drogim sprzętem i skomplikowaną obsługą. Prawda jest taka, że aby móc zacząć korzystać z VoIPa wystarczy kilka minut. Oczywiście dużo zależy od providera, którego wybierzemy bo tu jakość oferowanych usług ma ogromne znaczenie. Aby móc wykonać pierwsze połączenie wykorzystując telefonię internetową nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu czy dedykowanego telefonu IP – wystarczy komputer z dostępem do internetu na którym instalujemy odpowiednie oprogramowanie (Softphone) lub Smartfon wyposażony np: w system Android – o tym jak skonfigurować Smarftona by móc z niego korzystać tak jak z telefonu IP napiszę w osobnym artykule.

Lęk przed nieznanym

VoiP nie jest czymś nowym (początki sięgają roku 2004), a świadomość użytkowników na temat dostępności tego typu rozwiązań jest stosunkowo niewielka – w Polsce zaledwie kilka procent użytkowników korzysta i jest świadoma wielu zalet płynących z tego typu rozwiązań (w stosunku np: do telefonów stacjonarnych to których niektórzy użytkownicy w dalszym ciągu są przywiązani). Choć nowe technologie ułatwiają nam życie, ludzie często podchodzą do nich bardzo ostrożnie. Dlatego, warto uświadomić sobie jakie korzyści płyną z wykorzystania Voice over Internet Protocol w codziennej komunikacji.

Przede wszystkim korzystanie z tej technologii, pozwala ominąć narzucane przez sieci komórkowe opłaty oraz uniknąć ich monopolu na usługi. Bardzo często dostawa tego typu usług nie wymaga długoterminowych umów i oferuje szereg elastycznych pakietów. Daje to większą swobodę w komunikacji, a także pozwala na zachowanie większej prywatności – nie musimy podawać wielu wrażliwych danych, jakie wymagane są przez sieci komórkowe.

Tanie gadanie…

Kolejna zaleta, to niewątpliwie bardzo niskie koszty połączeń, zarówno na telefony stacjonarne jak i komórkowe, w kraju i za granicą. Kilka groszy za połączenia na komórkę do praktycznie dowolnego kraju na świecie to wyjątkowo konkurencyjne stawki. Do tego oczywiście bezpłatne rozmowy wewnątrz sieci operatora. Użytkownik nie musi martwić się o roaming, dzięki czemu telefon nie ogranicza jego mobilności (tutaj pamiętajmy jednak, że wymagany jest stały dostęp do internetu).

Bogactwo funkcjonalności

Niższe koszty połączenia i elastyczne plany taryfowe to tylko jedne z wielu korzyści jakie oferuje nam VoIP. Czy wiesz, że dzięki usługom telefonii VoIP, mamy możliwość zakupienia numeru telefonu praktycznie w dowolnym kraju na całym świecie? Co więcej za pomocą kilku kliknięć z poziomu panelu do zarządzania naszym kontem, możemy odbierać i wykonywać połączenia wychodzące z numeru np: w Wielkiej Brytanii czy Francji nie ruszając się z domu?
Dodatkowo oprócz standardowych funkcjonalności jak: poczta głosowa, połączenia oczekujące, pokoje konferencyjne czy szereg ustawień dla przekazywania połączeń w różne części świata możemy w prosty sposób skonfigurować sobie własnego IVRa (Interactive Voice Response), czyli skonfigurować interaktywną obsługę dla połączeń przychodzących tak by np: kliknięcia w odpowiednie przyciski przekazywały połączenia na inne numery lub zapisywały wiadomość.

VoIP to przede wszystkim synonim ogromnych możliwości. Internet z każdym rokiem jest coraz bardziej dostępny, ilość użytkowników korzystających z internetu rośnie bardzo szybko, a VoIP to obecnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się usług telekomunikacyjnych. Szczerze polecam i zachęcam do szerszego poznania możliwości jakie oferuje telefonia internetowa.

Inne artykuły, które mogę cie zainteresować:


Masz jakieś pytania? Potrzebujesz pomocy lub po prostu chcesz się ze mną skontaktować? Skorzystaj z formularza kontaktowego – odpowiadam na wszystkie wiadomości!

Co to jest VoIP?
5 (100%) 4 votes