Tym razem chciałbym krótko podzielić się z wami wrażeniami z kolejnej edycji konferencji festiwalu technologicznego 4developers, w którym miałem przyjemność uczestniczyć. To już moja czwarta (albo nawet piąta) konferencja 4developers i na pewno nie ostatnia – jak do tej pory tylko w roli uczestnika, aczkolwiek bardzo chciałbym spróbować swoich sił również po drugiej stronie. Podobnie jak przed rokiem, festiwal odbywał się w Hotelu Gromada Lotnisko w Warszawie, co uważam za dobrą decyzję, przede wszystkim ze względu na wyjątkowo dobrą lokalizację.
Do rzeczy… na konferencję wybraliśmy się wspólnie z Olgą i Krzyśkiem z Level 7 Systems. Początkowo planowaliśmy dotrzeć na rejestrację w poniedziałek rano, jednak w ostatniej chwili udało nam się zarezerwować hotel i dotrzeć do Warszawy jeszcze w niedzielę. Przy okazji mieliśmy możliwość wybrać się na zapoznawcze Be4party… i zintegrować się przy Xboxie.
Każdy znajdzie coś dla siebie…
W tym roku każdy z uczestników mógł wybierać prelekcje spośród 14 ścieżek tematycznych. Wybór odpowiednich prelekcji to sprawa mocno indywidualna… początkowo mocno nastawiałem się na PHP, finalnie dotarłem tylko na 2 wykłady.
Poziom większości prelekcji był wysoki – poniżej kilka zdań na temat tych, które najbardziej zapadły mi w pamięci.
Timeseries databases – Mariusz Gil
Jedna z dwóch najciekawszych prezentacji w jakich brałem udział tego dnia na 4developers. Mariusz Gil zaprezentował gotowy zestaw narzędzi do gromadzenia i przetwarzania danych metrycznych, które dodatkowo pozwalają na szczegółowy monitoring i analizę całego systemu. Dzięki możliwości definiowania odpowiednich kryteriów możemy automatycznie wykrywać różne anomalie w działaniu systemu i szybciej reagować na wykryte problemy.
Continuous Integration and Delivery Pipeline – Matt Harasymczuk
Moim zdaniem druga z najciekawszych prezentacji – biorąc pod uwagę ścieżkę jaką tego dnia obrałem. Temat dotyczył szeroko rozumianego “Git flow” i “ciągłego” dostarczania aplikacji: krótkie i częste cykle wdrożeniowe oraz stosowanie “przełączników” dla wdrażanych funkcjonalności (ang. feature toggle) jako rozwiązanie problemu ciężkich i problematycznych wdrożeń. Mimo, że prezentacja opierała się o dobrze mi znane “git flow”, to została wzbogacona o liczne (jakże cenne) praktyczne wskazówki.
Introducing Eager Design- Marcello Duarte
Ciekawa prezentacja na kompletnie nowy temat jakim jest Eager Design. Marcello Duarte zainspirowany programowaniem funkcyjnym i Domain Driven Design, na konkretnych przykładach starał się przekonać zgromadzonych na sali developerów do innego podejścia do rozwiązywania problemów – na podstawie tego co usłyszałem i po reakcjach innych developerów mam wrażenie, że Marcello zaprezentował “trochę inny poziom abstrakcji” 😉
Embrace Events and let CRUD die – Kacper Gunia
Kolejna prezentacja z cyklu wykładów o Domain-Driven Design. Kacper Gunia tym razem mówił / zachęcał do odejścia od szablonowego podejścia do budowania aplikacji w oparciu o CRUDy i wypróbowania Event-Driven Architecture (wzorzec oparty na generowaniu, wykrywaniu, konsumowaniu i reagowanie na zdarzenia – swoją drogą wersja angielska dużo bardziej mi się podoba). Osobiście na razie zostanę przy CRUDach, niemniej jednak na pewno wyciągnę odpowiednie wnioski podczas projektowania architektury kolejnych aplikacji. Warto również wspomnieć o tym, że organizatorzy powinni na przyszłość pomyśleć o większej sali na prelekcję Kacpra, bo było (bardzo?) ciasno i gorąco, a odkąd pamiętam jego prezentacje cieszą się bardzo dużą popularnością.
Nawyki kognitywne zwiększające efektywność i skuteczność programisty – Artur Król
Dość luźna ale bardzo ciekawa prezentacja na temat sposobów “hackowania” własnego mózgu. Artur Król na bazie najnowszych odkryć neurokognitywistyki i praktycznej psychologii zaprezentował proste narzędzia zwiększające efektywność i wydajność pracy programisty, m.in. o tym jak radzić sobie z nawykami, czy też jak dbać o uaktualnienie swojego software i sterowników 😉
Wszystkie prezentacje są już dostępne na stronie z programem festiwalu – obok każdego z tematów.
Organizacja
Od strony organizacyjnej można się przyczepić do kilku drobnych szczegółów:
- brak drukowanej mapy i rozpiski poszczególnych ścieżek dla każdego z uczestników – ciężko było odnaleźć poszczególne ścieżki na 3 piętrach, a czasu było niewiele. Co ciekawe, w ubiegłym roku podczas rejestracji każdy otrzymywał tego typu “starter”. Wiem, że dostępna była odpowiednia aplikacja ale osobiście preferuję wersję papierową.
- prawdopodobnie to przez znacznie większą liczbę uczestników ale kwestia obiadów w ubiegłych roku została lepiej rozwiązana – przebiegało to znacznie sprawniej;
- długa kolejka do koszulek… a na koniec informacja, że aby otrzymać koszulkę należy wypełnić odpowiednią ankietę 🙂
Organizatorzy chwalą się, że w tegorocznej konferencji wzięło udział ok 1500 uczestników i 130 prelegentów. Pechowo nie spotkałem w tym roku zbyt wielu znajomych developerów z Lublina, a moim największym problemem był brak możliwości wybrania się na więcej niż jedną prelekcję w tym samym czasie.
Zachęcam do obejrzenia krótkiej relacji z tego wydarzenia przygotowanej przez organizatorów:
Na koniec jako ciekawostkę dodam, że zapisując się wstępnie już teraz na festiwal 4developers 2017, można skorzystać z bardzo ciekawej promocji 2 za 1!
Do zobaczenia za rok!